Het nieuwe boek van dr. Verbeet besteedt welverdiende aandacht aan de onderbelichte geschiedenis van de beide Limburgen ten tijde van de Eerste Wereldoorlog. De beide Limburgen hebben in elkaars nabijheid de geduchte Eerste Wereldoorlog beleefd in onderlinge solidariteit. Zoals in geheel Nederland werden er humanitaire prestaties geleverd, waaronder hulp aan Belgische vluchtelingen of militaire geïnterneerden. Echter, aan één aspect is in de geschiedschrijving over neutraal Nederland in de Eerste Wereldoorlog geen of nauwelijks aandacht besteed. Het betreft de bereidheid van meerdere burgers in Limburg, Noord-Brabant en Zeeuws-Vlaanderen om het Belgische verzet tegenover de Duitse bezetting bij te staan.
In de beide Limburgen is nog nauwelijks iets bekend over hoeveel belangrijke steun is bijgedragen. Terwijl met behulp van deze steun de in hoog geladen voltage vierdraadversperring gepasseerd kon worden om daarna via Nederland waardevolle informatie te verschaffen aan de Britse Secret Service, die in Rotterdam een zetel kende. En ook in Hasselt zijn er activiteiten ontwikkeld die van cruciaal belang zijn geweest voor het verloop van de Eerste Wereldoorlog.
De plaats van Maastricht
Maastricht kan met recht Belgische frontstad op neutraal gebied worden genoemd vanwege de gewaardeerde hulp die aan het nabije België geboden werd. Naast georganiseerde steun aan het Belgische verzet was er ook plaats voor de verzorging van Duitse gewonden.
Aan al deze onderbelichte aspecten wordt in dit boek welverdiende aandacht besteed. Daarmee vertegenwoordigt dit werk van dr. Verbeet een andere benadering in de aandacht voor de Nederlandse geschiedenis van de Eerste Wereldoorlog.
Donderdag 22 mei 2014 wordt de nieuwe titel 1914-1918 Moeilijke jaren voor de beide Limburgen van dr. G.J.B. Verbeet gepresenteerd. De boekpresentatie zal plaatsvinden in de nieuwe zelfstandige Boekhandel Dominicanen te Maastricht om 19:00 uur. Dr. P.A.J. Caljé (Universiteit Maastricht, Faculteit der Cultuur- en Maatschappijwetenschappen) zal de presentatie inleiden, Limburgs Commissaris van de Koning Theo Bovens zal het eerste exemplaar in ontvangst nemen.
Titel: 1914-1918 Moeilijke jaren voor de beide Limburgen
Auteur: Dr. G.J.B. Verbeet
ISBN 978 90 8666 323 1
140 pagina’s paperback